top of page

Jak uczyć się w edukacji domowej

Nie ma idealnego planu nauki dla każdego, dlatego zamiast nakładać na dziecko konkretne szablony, powinniśmy skupić się na tym, jak dopasować naukę do zainteresowań, charakteru, wieku dziecka itd., tak aby mogło swobodnie nabierać wiedzy w NAJLEPSZY dla niego sposób.



KROK 1 - Dopasuj styl nauki


Każde dziecko jest inne. Energicznym dzieciom ciężko będzie czytać przy biurku nudną książkę. Raczej o wiele ciekawsze będą dla nich zajęcia praktyczne np. uczenie się przez doświadczenia i zabawy. Za to trochę starszym osobom może już pasować kilkugodzinne oddanie się interesującej książce i analizowanie twórczości jej autora wspólnie z rówieśnikami. Jeżeli Twoje dziecko woli zamiast pisania żmudnych notatek, tworzyć mapy myśli na kartkach - niech tworzy je. Jeżeli jest zafascynowane robieniem animacji - niech tworzy animacje na dany temat z podręcznika. Łączenie pasji, ciekawości i chęci odkrywania nowych rzeczy dziecka jest najlepszą metodą na efektywne uczenie się. Dziecko lepiej zapamiętuje zagadnienia, a nauka staję się o wiele przyjemniejsza. (wiele szkół w edukacji domowej wspiera uczniów w nieszablonowym przedstawianiu zdobytej wiedzy, a nawet zaleca pokazywać je podczas egzaminu. Jeżeli dziecko uczy się do egzaminu z geografii, a jednym z tematów są wulkany - niech zrobi makietę wulkanu wraz z rodzicami!)


KROK 2 - Stwórz hierarchię przedmiotów

Edukacja domowa daje zdecydowanie dużą wolność w zakresie sposobu nauki danych przedmiotów, jednak jest tak samo objęta podstawą programową, jak inne szkoły, a uczniowie w edukacji domowej także mają obowiązek podejść do egzaminu ósmoklasisty, czy matury. Dlatego na samym szczycie hierarchii powinniśmy postawić przedmioty występujące na owych egzaminach (w przypadku matury również przedmioty rozszerzone), a następnie resztę przedmiotów według upodobań dziecka. Nie twórzmy hierarchii, która DLA NAS jest najużyteczniejsza, np. 1 - chemia, 2 - fizyka, 3 - informatyka, tylko spójrzmy na to, w którym kierunku chce się rozwijać samo dziecko, a nie my, ponieważ istnieje szansa, że w przyszłości jego praca będzie właśnie jego pasją, w której od wcześniejszych lat się rozwijał.


Przykładowa hierarchia najważniejszych przedmiotów:

(liceum)


1. Przedmioty na egzaminach:

  • geografia rozszerzona

  • matematyka rozszerzona

  • polski (poziom podstawowy)

  • angielski (poziom podstawowy)

2. Reszta przedmiotów:

  • podstawy przedsiębiorczości (najbardziej lubiane przez ucznia)

  • fizyka

  • historia

  • edukacja dla bezpieczeństwa

  • chemia

  • francuski

  • biologia

  • filozofia

  • wiedza o społeczeństwie

  • informatyka (najmniej lubiane przez ucznia)


KROK 3 - Dopasuj czas nauki


Tu również wiele zależy od różnych czynników, takich jak - rutyna, godziny posiłków, czy zajęć poza lekcyjnych ucznia. Gdy już wyznaczymy styl nauki, hierarchię głównych przedmiotów oraz ogólny dostępny czas na naukę między stałymi zajęciami, warto również spojrzeć na inne aspekty, takie jak: pory spania/wstawania, długość trwania koncentracji dziecka, kiedy jest najbardziej aktywne, a kiedy najmniej, z czym sobie najgorzej radzi itd. W zależności od tego, czy dziecko lepiej uczy się rano lub wieczorem - niech ułoży plan (lub z pomocą rodziców) pasujący do jego trybu życia. Dobrze jest przez kilka dni wspólnie z dzieckiem uczyć się i zaobserwować po jakim średnim czasie przestaje się koncentrować i na podstawie tego wyznaczyć godziny nauki i przerwy. Dzięki temu w trakcie nauki będzie utrzymywać największą wydajność, a przerwa będzie czasem na chwilowy odpoczynek umysłu. Dobrze jest wtedy wypić szklankę, posłuchać muzyki, czy porozmawiać z kimś.


Podsumowanie

Po utworzeniu takiego planu wiemy na czym trzeba się najbardziej skupić, jak najlepiej pracuje się dziecku, w którym kierunku je wspierać, a egzaminy z pewnością staną się łatwiejsze do przejścia przez nie.



40 wyświetleń0 komentarzy

Powiązane posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page